Conference Schedule

Wednesday 3 June 2020

Start time TBA

IBE Diplomate Examinations

Thursday 4 June 2020

8.30 am - 12.30 pm

IC Meeting

1.30 pm - 5.00 pm

Pre-Conference Seminar

(Registration opens 12.45 pm)

Dr. John Schmitt

Clearing Pain and Immune System Patterns  

3.00 pm - 5.00 pm

IEC Meeting 

5.00 pm - 6.00 pm

Conference Registration

Friday 5 June 2020

7.15 am  - 8.15 am

Conference Registration

8.15 am  - 8.30 am

Welcome & Opening Comments

8.30 am - 10.00 am

Dr. David Traster

Transcranial Electric Stimulation and the Brain: Possible Indications in Applied Kinesiology

10.00 am - 10.30 am

Breakout in Exhibitor Hall

10.30 am - 11.30 am

Dr. Nischal Singh

The Trigeminal System and Temporomandibular Joint Disorders - Central or Peripheral Neuropathogenesis?

11.30 am - 12.30 pm

Dr. Clive Lindley-Jones

Dr. Jean-Pierre Meersseman

Dr. Richard Meldener

History of AK

12.30 pm - 1.45 pm

Lunch

1.45 pm - 3.15 pm

Biochemical Topics

Dr. Chris Smith

Chemical IRT -Using IRT in the Assessment of Biochemical Dysfunction​

Dr. Anne-Eugénie Simard

Low grade inflammation and cardiovascular risk​

 

Dr. Eric Pierotti

T-helper Cell Regulation -Update on Development of Autoimmunity​

 

Dr. Tracy Gates

Absolute Adrenal Exhaustion - The startling Reality and what it really takes to begin Recovery

 

Dr. Sébastien Houle

The Impact of the Microbiome on the Neurological and Musculoskeletal System​

 

Dr. Charles Héroux

The Encoded Visceral Memory

3.15 pm - 3.45 pm

Breakout in Exhibitor Hall

3.45 pm - 4.45 pm

Neurological Topics

Dr. Simon King

Foreign Bodies - the Withdrawal Reflex​

 

Dr. Jordi Gutierrez

Testing Proximal Weakness -A Functional Neurology Approach​

 

Dr. Joseph Shafer

Diagnostic Highlights

 

Dr. Dieter Becker

Dr. Martin Brunck

Cranial Nerve Dysfunction in relation to Extended IRT​

5.20 pm

Meet in the foyer for walk to the Town Hall

5.30 pm - 6.30 pm

Reception in Gothic Hall of Town Hall

6.30 pm

Walk to Brewery 'Halve Maan'

7.00 pm

Beer Seminar - Guided Visit and  Dinner included



Saturday 6 June 2020

8.30 am - 10.00 am

Dr. Alex Velasquez

TBA

10.00 am - 10.30 am

Breakout in Exhibitor Hall

10.30 am - 12.00  pm

Dr. Walter Schmitt

New AK Techniques for Common Sleeping Disorders

12.00 pm - 12.30 pm

IC Business Meeting

12.30 pm - 1.45 pm

Lunch

1.45 pm - 3.15 pm

Emotional/Energetic topics

Dr. Kristien Mechelmans

Fundamental approach of the Medical Unexplained Symptoms (MUS) patient

Dr. John Schmitt

Heartfocused Technique and the current Approach

Dr. Natalie Massé

The Science and Art of NET

Diagnostic topics

Dr. Hans Garten

AK & Science

Dr. Tatiana Chernycheva

Information Bridge of Life

Dr. Jan Berx

Working with the Midline

3.15 pm - 3.45 pm

Breakout in Exhibitor Hall

3.45 pm - 5.15 pm

Structural/Craniosacral Topics

Dr. Trevor Chetcuti

Scapular Instability - the hidden Root of Shoulder Instability

Dr. Alan Jenks

How to Prioritize: TMJ or Cranial

Dr. Oleg Suhorukovs

Holographic Bone Dysfunction - Ultrasound Diagnostics

Dr. Jim Townhill

Rehabilitation of Muscle Chains

Dr. Jörgen Quaghebeur

The Cerebrospinal Fluid Hydrodynamics and Physiology

Dr. Robert Morrison

Cranials, TMJ & the Immune System

6.00 pm

Meet in the foyer for Horse-drawn carriage to Gala Dinner

7.00 pm

Gala Dinner at the Site Old St. Jan 

Sunday 7 June 2020

8.30 am   - 10.00  am

Dr. Steve Williams

TBA

10.00 am  - 10.30 am

Breakout in Exhibitor Hall

10.30 am  - 13.00  pm

Discussion Forum with Workshop

13.00 pm - 13.15 pm

Farewell and closing remarks

2020

ICAK International

Crown Plaza Bruges

Brug 10

8000 Bruges